Îngrijire de ultimă oră pentru nou-născuți
La Maternitatea Odobescu din Timișoara, medicii de obstetrie și echipa de neonatologie se luptă pentru viețile unor copii extrem de fragili. Spitalul Municipal de Urgență din Timișoara este locul unde sunt tratați unii dintre cei mai vulnerabili pacienți - nou-născuți și copii care necesită îngrijire medicală complexă de la primele momente ale vieții.
Știri de ultimă oră
Program regional de screening pentru prevenirea cancerului colorectal în Regiunea Vest
Proteinele sintetice hibride arată promisiuni pentru tratamentul bolilor hepatice
Zilele IOB 2026: Energia Științei în Slujba Vieții
Secretele biohacking din Dubai au fost dezvăluiteMihaela Țunescu, neonatolog primar și șef al Secției de neonatologie, afirmă că numărul cazurilor de neonatologie este în creștere, iar cauzele sunt multiple - de la infecții și diabetul de gestație la fertilizarea in vitro, sarcini prematurale sau vârsta avansată a mamei. „Aceasta este cea mai gravă problemă a sănătății maternității”, subliniază ea.
O problemă de sănătate națională
Îngrijirea intensivă la naștere este descrisă de Mihaela Țunescu ca o continuare a protecției pe care copilul ar fi trebuit să o primească înainte de naștere. „Tot ce facem într-o unitate de îngrijire intensivă la naștere este ca un fel de uter al mamei în viața din afara uterului. Este extrem de complicat. Le-am spus întotdeauna generațiilor care vor deveni neonatologi că suntem un fel de bijutieri mici, care pun împreună un puzzle de bucăți foarte mici astfel încât părintele să plece acasă cu un copil sănătos”, explică ea.
Spitalul Municipal de Urgență din Timișoara a implementat protocoale stricte de îngrijire a nou-născuților prematuri pentru a reduce rata mortalității infantile și a îmbunătăți calitatea vieții acestor copii. Printre măsurile luate se numără dotarea secției de neonatologie cu echipamente de ultimă generație și instruirea continuă a personalului medical pentru a face față situațiilor complexe.

