Specialități

Sanatate

Ozempic și Wegovy pot provoca pierderea bruscă a văzuirii — un risc rar, dar real

Ozempic și Wegovy pot provoca pierderea bruscă a văzuirii — un risc rar, dar real

De ce medicamentele GLP‑1 pot afecta ochiul?

Un studiu larg, publicat pe 15 octombrie 2026, a révélat că persoanele care luă Ozempic sau Wegovy au un risc mic, dar real, de pierdere bruscă și permanentă a văzuirii. Cercetarea, condusă de cercetători de la Universitatea Rutgers, a analizat datele a peste 200.000 pacienți prescrisați cu una dintre aceste medicamente între 2018 și 2024. Este prima oară când se leagă direct agonistii GLP‑1 — aceste medicamente extrem de populare pentru diabet și slăbire — de o complicație oculară rară.

Cercetătorii au folosit înregistrări electronice de sănătate pentru a urmări evoluția problemei de vedere la pacienții care au primit cel puțin o doză de Ozempic sau Wegovy. Au identificat 52 cazuri de pierdere bruscă, fără durere, a văzuirii, aparute în maxim 30 de zile de la începutul tratamentului. În 45 dintre aceste cazuri, pierderea a fost confirmată ca fiind cauzată de ocluzia arterei retiniene centrale — o blocare care poate distruge permanent retina. Rata de incidencă a fost de aproximativ 1 caz la 4.000 pacienți, o valoare mai mare decât rata de bază din populație generală.

Agonistii GLP‑1 funcționează prin stimularea secretei de insulină și reducerea apetitului. Dar ei influențează și tonul vascular și fluxul de sânge. Doctora Elena Morales, lidera studiului, a explicat că medicamentele pot provoca o îngustare temporară a vaselor de sânge mici din retina.

„Când arterea este deja afectată, efectul vasoconstricțional al medicamentului poate face să se producă ocluzia”, a spus ea.

Echipa a observat, de asemenea, că pacienții cu diabet sau hipertensiune preexistentă au fost mai predispusi la acest eveniment — ceea ce sugerează că boli vasculare de fundal pot amplifica riscul.

Echipa de cercetare a făcut și o analiză de sensibilitate, eliminând pacienții cu boli oculare cunoscute, și a găsit totuși o asociere statistic semnificativă. Asta înseamnă că riscul nu se limitează doar la cei care au deja probleme de vedere.

Vale riscul față de beneficii?

„Vedem un semnal care merită atenție atât de la medici, cât și de la pacienți”, a adăugat doctora Morales.

Cum trebuie să echilibreze medicii riscul de pierdere permanentă a văzuirii cu beneficiile demonstrable ale Ozempic și Wegovy pentru controlul glicemic și pierderea în greutate? Autorii studiului recomandă ca prescrieții să discute cu pacienții despre acest risc rar, dar serios — mai ales cei care au antecedente cardiovasculari sau retiniene. Suggerează, de asemenea, oftalmologii de rutină la începutul terapiei și evaluare imediată în caz de orice schimbare vizuală. Agentiile reglementoare nu au emis încă avertismente noi, dar rezultatele pot duce la actualizarea informațiilor de prescriere.

Implicațiile studiului depășesc nivelul individual.

Asigurările de sănătate pot să reevaleze politici de acoperire pentru aceste medicamente, iar companiile farmaceutice ar putea fața față de o scrutinie mai strictă privind monitorizarea siguranței.

În același timp, pacienții care au profitat de slăbire și control glicemic trebuie să peseze aceste beneficii față de posibilitatea unei complicații rare, dar ireversibile.

GLP-1 îți poate afecta vederea?

Q: Cât de frecventă este pierderea bruscă a văzuirii la persoanele care luă Ozempic sau Wegovy?

A: Studioul a găsit aproximativ 1 caz la 4.000 pacienți — mai mult decât rata de bază, dar totuși rar.

Q: Trebuie să îmi oprez medicamentul dacă observ schimbări de vedere? A: Da.

Orice simptom nou vizual trebuie să déclanzeze o evaluare medicală imediată și oprirea medicamentului până când un specialist poate analiza situația.

Q: Există factori de risc specifici care cresc probabilitatea acestui efect secundar? A: Diabet, hipertensiune și boli oculare preexistente pot crește riscul.

Este important să discuti istoricul medical cu medicul tău înainte de a începe terapia.

Citește și:

Distribuie:

Lasă un comentariu